انتخاب صفحه

Electric Motor چیست؟

 

 


Electric Motor

ایده اولیه یک Electric Motor واقعا ساده است: شما در یک قسمت برق را به آن متصل می کنید و یک محور (میله فلزی) در انتهای دیگر چرخش می کند و به شما اجازه می دهد تا یک دستگاه از هر نوعی که باشد را راه اندازی کنید.

الکتروموتور ها در همه جا یافت می شوند,در خانه ی شما محل کار و تقریبا هر حرکت مکانیکی که در اطرافتان مشاهده می کنید همگی توسط موتور الکتریکی AC (جریان متناوب) یا DC (جریان مستقیم) ایجاد می شوند.

برق مغناطیس حرکت

چگونه اینکار را در عمل انجام می دهد؟دقیقا چگونه الکتریسیته تبدیل به حرکت میشود؟برای یافتن پاسخ مناسب آن ما باید به زمانی در حدود ۲۰۰ سال عقب تر برگردیم.

یک Electric Motor ماشین الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. اکثر الکتروموتور ها از طریق تعامل بین میدان مغناطیسی موتور و جریان های پیچشی عمل می کنند تا نیرو را به شکل چرخشی تولید کنند.

موتورهای الکتریکی را می توان از منابع مستقیم (DC) مانند باتری، وسایل نقلیه موتور و یا یکسو کننده ها یا منابع متناوب جریان (AC) مانند شبکه برق، مبدل ها یا ژنراتورهای الکتریکی استفاده کرد. یک ژنراتور الکتریکی به طور مکانیکی یک موتور الکتریکی است، اما در جهت معکوس عمل می کند، انرژی مکانیکی (مانند جریان آب) را می پذیرد و این انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.

فرض کنید شما طول مشخصی از یک سیم معمولی را در دست دارید.آن را به یک حلقه ی بزرگ تبدیل می کنید و آن را بین قطب یک آهنربای قوی،نعلی شکل و ثابت قرار می دهید حال اگر دو انتهای یک سیم را به یک باتری وصل کنید سیم به طور مختصری پرش میکند.

وقتی شما این را برای اولین بار میبینید برایتان شگفت انگیز است،درست مثل یک جادو است!اما برای آن توضیح کاملا علمی وجود دارد.هنگامی که جریان الکتریکی شروع به خزش در امتداد یک سیم میکند،یک میدان مغناطیسی در اطراف آن ایجاد میشود،اگر سیم را در نزدیکی یک آهنربای ثابت قرار دهید،این میدان مغناطیسی موقت با میدان مغناطیسی دائمی ارتباط برقرار میکند.شما به خوبی می دانید که وقتی دو آهن ربا در نزدیکی یکدیگر قرار میگیرند همدیگر را جذب یا دفع میکنند.

به همین ترتیب،مغناطیس موقت در اطراف سیم،مغناطیس دائمی را جذب میکند و یا از خود میراند،و این موضوع باعث می شود که سیم پرش کند.

یک موتور الکتریکی ساده دارای شش قسمت است:

آرماتور یا روتور
سوئیچ
برس
محور
آهنربای مغناطیسی
منبع تغذیه دی سی از هر نوعی که باشد

برندهای الکتروموتور :

از برندهای الکتروموتور میتوان به الکتروموتور جمکو و الکتروموتور 3 فاز  و الکتروموتور dc و اکتروموتور موتوژن تبریز اشاره کرد.

 

منابع:

https://electronics.howstuffworks.com/motor.htm

https://www.explainthatstuff.com/electricmotors.html

https://www.explainthatstuff.com/electricmotors.html#navigation